Goodjob ve Iran Brand Makers Anlaşma İmzalandı

İran pazarı, son dönemin en gözde pazarlarından. Goodjob, İran’ın en önemli marka ajanslarından Iran Brand Makers ile iş birliği anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma çerçevesinde hem Türk markalarının İran pazarı içinde, pazarlama ve iletişim faaliyetlerinin verimli bir şekilde yönetilmesi hem de İranlı markalara Goodjob tarafından marka danışmanlığı hizmeti verilmesi planlanıyor. İki şirket de bu anlaşmadan çok umutlu. Anlaşma için Goodjob kurucu ortağı Serhan Ok ve Iran Brand Maker kurucusu Dr. Farzad Moghaddam Tahran’da bir araya geldi.

Hedef Pazar çalışmalarında yerel partnerler son derece önemli. Zira başka ülkelerde iş yaparken güvenilir ajans, araştırma şirketi ya da medya satın alma şirketi bulmak her zaman çok zor. Bir distribütör ile anlaşarak girilen pazarlarda, çoğunlukla marka yönetimini doğru yapmak güç oluyor. Bu da gelecekte marka için önemli sorunlar doğurabiliyor. Ancak ve ancak içeriden bir partnerle bunu aşmak mümkün görünüyor. Goodjob, kurulduğu günden bu yana marka danışmanlığı işini Asya bölgesine yayma hayali taşıyordu. Bunun da altında bu gerçek yatıyor. Aksi halde komşu ülkelerimizde dahi çok güçlü markalar yaratmamız çok zor.

Türkiye İran Pazarı İçin Örnek Ülke

Türkiye pazarı markalaşma konusunda İran’dan çok ileride. Bunu Dr. Moghaddam de kabul ediyor. Örneğin halen pek çok küresel markanın taklitleri pazarda faaliyet gösteriyor. Araştırmadan medya satın almaya kadar pek çok konuda geliştirilmesi gereken alanlar var. Örneğin kantitatif bir araştırma için güvenilir bir saha şirketi bulmak güç. Elbette ülkedeki bazı yaptırımlar bunda aktif rol alıyor. Reklamlara ilişkin ciddi bir denetim söz konusu. Kadınların reklamda oynamasına ilişkin bir yasak yok ancak çok rahat kullanıldığı da söylenemez.

İran’da pazarlama anlamında yapacak çok şey var, bu işbirliğinin çok verimli olacağına inanıyoruz. Dr. Moghaddam uzunca süre Türkiye’de yaşamış. Bu sayede iki ülke arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları çok iyi gözlemleyebiliyor. Hemen hemen her yaz ailesiyle birlikte Türkiye’ye tatile geliyor. Hem Türkiye’den belirli konularda bilgi-birikim almak hem de Türk markalarının gelişen İran pazarı içinde daha aktif rol almasını sağlamak için böyle bir iş birliğinin şart olduğuna inanıyor.

İlk Proje Kasım 2016’da Başlıyor

Anlaşmanın ilk meyveleri kasım 2016’da toplanmaya başlanacak. İran pazarı için planlar yapan Avustralyalı bir içecek markası ve markaya bağlı kafeler için Goodjob, marka danışmanlığı hizmeti verecek. Goodjob’ın 2014 yılında yarattığı ve 50 şubeye ulaşan Alaçatı Muhallebicisi markası, bu proje için önemli bir örnek teşkil ediyor. Zira İran pazarı hali hazırda şubeleşebilmiş çok az restoran ve kafe markasına sahip. Bunların da şube sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor.

Bunun yanında ilk etapta İran pazarı için özel bir ilgisi bulunan Turquality’ye akredite şirketlerin daha aktif pazarlama faaliyetleri yapabilmesi amacıyla Goodjob aracılığıyla projeler başlatılması planlanlıyoruz. Bu noktada da önemli gelişmeler olacak.

İlk Marka Hz. Adem Mi? Farsça okunacak

Bir diğer gelişme de Serhan Ok’un 2 baskı yapan ve Türkiye’de 5.000’e yakın satış rakamı yakalayan İlk Marka Hz. Adem Mi? kitabının Farsça’ya çevrilmesi oldu. Kitabın çevirisine başlandı ve 2017 ortası gibi basılacak. İran pazarı katı basım kurallarına sahip. Bu nedenle kitabın adının değişmesi söz konusu. İran’da din sembollerin pazarlama ve marka ile ilişkilendirilmesi pek hoş karşılanmıyor. Ayrıca içerik de Dr. Farzad Moghaddam’in katkısıyla yerel pazara uyarlanacak.

Bu iş birliği, zor geçen 2016 yılının sonunda hepimiz için umut taşıyan bir gelişme oldu. Goodjob’a olduğu kadar hizmet verdiğimiz markalara da hayırlı olması dileğiyle.