İşin Tanımı
BDY Elektrik, mevcut marka isminden menun olmadığını ve değiştirmek istediğini söyledi. Daha modern ve dünya çapında markalaşabilecek bir isim çalışması talep etti. İsim ilk turda seçildi. Onlar için benzersiz bir elektrik markası ismi tasarladık.

Yaratılan Marka
Ovivo marka ismi

İsmin Hikayesi 
“Light is life” mottosundan yola çıkıldı. Hayat ışık yok olduğunda durur ve ışık geri geldiğinde tekrar işlemeye başlar. Markamız yaşamın duraklamadan akmasını sağlayan bir marka olacaktı. Bu çerçevede: Yaşam, hayat, enerji, ışık, ışık kaynakları, ışığın yapısı…

“Viva” (Latince: uzun yaşam) kelimesinden evrimleştirilerek türetilmiştir.

Anlamsal Avantaj
Direkt bir anlam içermez. Bu nedenle yeni yaratılmış her kelime gibi ayrışma gücü yüksek bir isimdir.

Şekilsel Avantaj
İsmin en büyük avantajı şekilsel yöndedir. İsim sağdan ve soldan aynı şekle sahiptir, bu tür isimlere “ambigram” isimler adı verilir ve çok zor türetilir. İsim daha çok şekilsel olarak anahtarlar ve prizler üstünde insanların karşısına çıkacağı için görsel gücü yüksek bir isim tercih edilmiştir. Bu yeni elektrik markası ismi, anahtar ve prizler üzerinde güçlü bir görsel ikon yaratma yeteneğine sahiptir.

Fonetik Avantaj
İsim, sesli-sessiz sıralamasıyla yaratılmıştır. Açık hece ile ve dudak ünlüsü ile biter. Avrupai sesler ve harf sıralamaları barındırır. Sessel simetri de kendini hissettirir. Kelimenin başında ve sonunda açık olan dudaklar kelimenin tam ortasında neredeyse kapanır.

ovivo

Daha Fazla Bilgi Alın

  • 5 + 8 =