THY krizleri iyi yöneten bir marka. Türkiye ülke markasını da en önde temsil ettiği için ayrıca bir gönül bağımız mevcut.

Günümüz iletişim camiasında hızlı olmak doğru şeyi söylemek kadar önemli. Çünkü söylediğiniz doğru şey o gün içinde insanların gündeminde değilse işiniz zor. Mesele algıların söylediğiniz mesajı yakalamak için ne kadar açık olduğuyla ilgili. Küçük markalar büyük markaları bu noktada daha fazla zorluyor. Çünkü daha dinamikler. Daha hızlı hareket edip gündemi daha hızlı yakalayabiliyorlar. Kurumun yapısıyla da ilgili tabi…

Pegasus ilk çıktığı zamanlarda akıllıca bir davranışta bulunarak, ondan da önce cesaret ederek Sabiha Gökçen Hava Limanı’nı seçti. Ali Sabancı’nın dediğine göre o zamanlar kimse pek akıl sır erdirememiş bu karara. “Sabiha Gökçen’den ilk zamanlarda bi kuşlar bi de Pegasus uçuyordu.” demişti 🙂 O zaman bunun hem maddi hem de manevi gerekçeleri vardı. Low-cost airline olduğu için havaalanı harcı daha az veriyordu, daha az işletme maliyetleri vardı, etrafta Pegasus Ekopark inşa edecek alan vardı. Öte yandan THY’nin uçtuğu yerden değil tam karşısından uçuyordu ve bu da ona iletişim fırsatı veriyordu.

Böyle bir cesarette bulunmanın ön görülmeyen bazı avantajları da oluyor. Mesela THY’ye bağlı olsun olmasın uçuşlarla ilgili problemler, karşısına geçilip gülünecek fırsatlar doğuruyor.

 

Geçtiğimiz günlerde Atatürk Hava Limanı’nda yapılan tadilat çalışmaları nedeniyle uçaklar saatlerce rötar yaptı. Bunun sorumlusu THY olmasa da fatura kısmen THY’ye kesildi. THY krizleri söz konusu olur olmaz Pegasus akıllıca davranıp hemen karşı atağa geçti. Kendi güçlü yönlerinden biri olan “Zamanında kalkış” iletişimini her zamankinden daha fazla yapmaya başladı. Firma içinde de kalkış zamanlarıyla ilgili Ali Sabancı’nın fırtınalar estirdiğine dair iddiaya girerim.

Dün THY personeli grev yapınca THY uçakları yine saatlerce rötar yaptı. Tüm bunlar Pegasus’un önlenemez yükselişinde etkin olacak ve ekmeğine yağ sürecek. THY krizleri en çok bu duruma hazır olan markaya ve hali hazırda bu konuda güçlü bir kası olana yarıyor.

İyi uçuşlar 🙂