TÜAD’ın düzenlediği Baykuş Ödülleri’nde, Vizyoner Baykuş kategorisinde ödüle layık görülen projemizin temelleri 2015 yılına dayanıyor. Goodjob Uğur Soğutma için 3 yıl boyunca bir çok araştırma yaptı ve bunların etkin uygulanması için sürekli olarak stratejiler geliştirdi.  Uğur markası için yapılan ilk çalışma yaklaşık 5 ay sürdü. Etnosfer™ Home araştırasıyla başladı ve yaratıcı bir marka stratejisiyle sonuçlandı.

Sorun

Uğur Soğutma markası “Uğur Derin Dondurucu” olarak dillere ve akıllara kazınmış bir marka. Marka yöneticileri markanın yenilenmeye ihtiyaç duyduğu konusunda mutabık kalmışlardı. İletişim stratejisinin ve ürün genişleme stratejisinin gözden geçirilerek yeni bir yol haritasının çizilmesine ihtiyaç vardı. Beyaz eşya kategorisindeki diğer markalar, soğutucu alanında da agresif roller üstlenerek işi kızıştırmaya başlamıştı. Uğur, çok bilinen bir marka olmasına rağmen insanların algı dünyasında ve duygularında çok az yer edinebilmişti. Bunların üstesinden gelmek için öncelikle kullanıcıların dünyalarını anlamak gerekiyordu.

Acaba tüketici, markanın yıllardır sahiplenmeye çalıştığı “Tazelik”i mi satın alıyordu?

Çözüm

Marka için kapsamlı bir denetim süreci gerçekleştirildi. Öncelikle Etnosfer™ Home araştırması yapılarak bölgesel ev ziyaretleri gerçekleştirildi.Markanın yeni girmesi planlanan buzdolabı kategorisine ilişkin bir tüketici araştırması yapıldı. Online içgörü analizleri yapıldı ve derin dondurucu satın alma kararının temelinde yatan şey bulundu. Pazar, rakipler, müşteriler ve Uğur markasının kendisi detaylı bir şekilde analiz edilerek aksayan yönler tespit edildi.

Marka için yeni bir Marka Anayasası hazırlandı. Bu anayasa markanın kuruluş hikayesinden markanın değerlerine, sosyal sorumluluk alanlarından kişilik unsurlarına kadar pek çok şeyi içeriyor.

Sonuç

Sonuç olarak soğutma sektörünün en köklü ve Avrupa’da sayılı üreticiler arasında yer alan markası için yaratılan yeni marka stratejisi kabul edildi. Araştırmada derin dondurucu kullanıcılarının üründen “Tazelik” beklentisi olmadığı, kadınların derin dondurucuya bir hazine sandığı gibi anlam yüklediği ortaya çıktı. Bu bağlamda sahiplenilmesi gereken ana kavramın “Tazelik” değil, “Kıymetli şeyleri saklamak” olduğu belirlendi. Çalışmalar 2016 pazarlama stratejisiyle birlikte kullanılmaya başlandı. Yeni bir reklam kampanyası hazırlandı ve yayınlandı.

 

2018 yılında yayınlanan reklam filmi ise Uğur’un yeni marka imajını pekiştirdi. Yaşanan her türlü olumsuzluğa rağmen marka büyümeye ve güçlenmeye devam etti.

 

Uğur Soğutma Marka Konsepti

İnsan sevdiği şeylere her zaman ve hep sevdiği şekliyle ulaşmak istiyor. Ancak bu her zaman mümkün değil. Doğa sürekli olarak çalışmaya devam ediyor. Sevdiğimiz şeylerin ya kendilerini ya da tadını bozuyor.

Neyse ki yıllardır Uğur var! Uğur, hayatın tatlarını, onlara her zaman aynı güzellikte erişebilesiniz diye koruyup saklıyor.

Uğur. Sevdikleriniz uğruna.